Upadłość osoby fizycznej – Krok po kroku

Upadłość konsumencka osoby fizycznej jest procesem czasochłonnym i wymagającym pod względem formalnym, ale zdecydowanie mniej dokuczliwym od postępowania egzekucyjnego oraz zmagania się z uciążliwymi i stresującymi działaniami windykatorów. Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie oznacza całkowitego umorzenia zobowiązań, ale realnie wpływa na komfort spłaty (jeżeli dłużnik ma taką zdolność), a także spokój psychiczny, który jest bezcenny. Czy wiesz, jak przeprowadzana jest konsumencka upadłość osoby fizycznej? Wyjaśnimy, jak przebiega cały proces – krok po kroku!

Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej – kto może z niego skorzystać?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe pod następującymi warunkami:

  • kiedy dłużnik jest niewypłacalny, czyli nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec wierzycieli (przez okres co najmniej 3 miesięcy),
  • kiedy nie prowadzi działalności gospodarczej (przedsiębiorca przed ogłoszeniem upadłości, musi zamknąć działalność).

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest zatem uzależnione od wielkości posiadanego majątku, czy od dochodów. Bankructwo osoby fizycznej może zatem dotyczyć każdego – zarówno bezrobotnego, który nie ma własnego mieszkania i majątku, jak i osoby fizycznej z pokaźnym dorobkiem finansowym, lecz nie mniejszą liczbą niespłaconych wierzytelności. 

Cały proces postępowania upadłościowego może trwać od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji życiowej i majątkowej dłużnika. Co więcej – jeżeli osoba decydująca się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej posiada wiele cennych ruchomości i nieruchomości – działania realizowane przez syndyka masy upadłościowej mogą być wydłużone. Wynika to np. z konieczności przeprowadzenia licytacji nieruchomości, która jest procesem czasochłonnym.

Upadłość konsumencka osoby fizycznej – krok po kroku

Cały proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoczyna się od złożenia wniosku do sądu. Sąd wydaje postanowienie zazwyczaj w ciągu 3 miesięcy, jednak z różnych przyczyn termin ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu. Jak wygląda ten proces krok po kroku?

  • Sprawa ogłoszenia upadłości konsumenckiej – odbywa się w sądzie. Na posiedzeniu sąd analizuje wniosek o ogłoszenie upadłości i sprawdza wszystkie dołączone do wniosku załączniki. Jeżeli nie ma żadnych braków formalnych, zazwyczaj już na pierwszej sprawie zapada wyrok – oddalenie wniosku, lub postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
  • Działania syndyka – po uprawomocnieniu się wyroku sądu, swoje działania rozpoczyna syndyk masy upadłościowej. Według wielu opinii działania syndyka są mniej inwazyjne dla dłużnika od działań komornika. Różnicą jest, chociażby to, że syndyk zostawia pracującemu dłużnikowi minimum 50% wynagrodzenia i bierze pod uwagę potrzeby życiowe – konieczność utrzymania rodziny itp. W przypadku postępowania komorniczego, na koncie dłużnika zostaje jedynie kwota wolna od zajęcia (około 3100 złotych brutto – rokrocznie kwota ta ulega zmianie z uwagi na wzrost wynagrodzenia minimalnego). Syndyk ustala wysokość całkowitego zadłużenia i porównuje je z wysokością masy upadłościowej. Następnie, jeśli zachodzą ku temu przesłanki, majątek dłużnika zostaje zlicytowany, a środki pozyskane z masy upadłościowej są przekazywane wierzycielom
  • Plan spłaty – Jeżeli dłużnik nie dysponuje majątkiem, syndyk nie przeprowadza licytacji. Czas postępowania likwidacyjnego jest wówczas skrócony. Jeżeli jednak po licytacji majątku wierzytelności nie zostały spłacone, syndyk ma prawo do opracowania planu spłaty zadłużenia. Może on obejmować okres do 3 lat. Upadły w tym okresie ma obowiązek przekazywania określonej kwoty w poczet zobowiązań. Niemniej syndyk bierze pod uwagę wydatki związane z utrzymaniem dłużnika, czyli np. koszty życia, koszty dojazdów do pracy, koszty utrzymania rodziny itp. 
  • Oddłużenie – odetchnij z ulgą! Po zrealizowaniu planu spłaty następuje całkowite oddłużenie. Oznacza to, że od tego czasu ustają wszelkie roszczenie i zobowiązania wobec wierzycieli. Upadły odzyskuje prawo do dysponowania pełnym wynagrodzeniem i może cieszyć się życiem na nowo – bez długów.

Jak widzisz, tylko cztery kroki mogą dzielić Cię od nowego życia, wolnego od stresu i męczących działań windykatorów. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zakończyć strach dłużnika przed każdym telefonem lub dzwonkiem domofonu, nie musisz martwić się o kolejne awizo pozostawione w skrzynce. Pamiętaj jednak, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej co do zasady nie ma za zadanie umorzyć długów. Jest to bowiem proces dążący do ich uregulowania! Niemniej – dla wielu osób jest to jedyne wyjście z trudnej sytuacji. 

Zachęcamy do kontaktu! Nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego specjalizuje się w sprawach związanych z oddłużaniem. Pomożemy dopasować najlepsze rozwiązanie do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Syndyk a komornik

Syndyk a komornik – czym się różnią

Syndyk a komornik – czym różnią się te dwa podmioty od siebie? W dzisiejszym wpisie na bloga zajmiemy się tematem, który często budzi kontrowersje i może wprowadzać pewne zamieszanie wśród osób niezaznajomionych z tematyką prawną. Pomimo pewnych podobieństw, obie te

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z

Najczęstsze przyczyny upadłości firm

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!