Upadłość konsumencka bez majątku – jak pozbyć się długów?

Czas nagli… zastanawiasz się, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? Jak podaje BIK, coraz więcej osób ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań finansowych. Wypowiedziane kredyty, pożyczki, nieuregulowane zobowiązania podatkowe – to wszystko może prowadzić nie tylko do narastających kosztów całkowitego zadłużenia, ale również jest przyczyną nadmiernego stresu, a nawet depresji. Rozwiązaniem na wyjście ze spirali zadłużenia może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednak – czy jest to możliwe u dłużników, którzy nie posiadają żadnego majątku, którym syndyk mógłby rozporządzać? Sprawdzamy!

Upadłość konsumencka bez majątku – czy jest to możliwe?

Zadłużenie Polaków stale rośnie. Chociaż każdy, kogo dotyczy problem spirali zobowiązań, często wstydzi się swojej sytuacji materialnej  i nierzadko obwinia się o jej spowodowanie – dłużników przybywa! W samym 2020 roku łączna kwota wszystkich zaległych wierzytelności wyniosła bagatela niecałe 81 miliardów złotych! Aktualnie, w związku z galopująca inflacją, niemal 100% wzrostem kosztów kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową, zwiększeniem się kosztów życia i innych problemów związanych np. z prowadzeniem własnej działalności (zmiany wprowadzone przez Polski Ład) – problemy finansowe dotyczą coraz większej części społeczeństwa.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest sposobem na zakończenie przykrego i stresującego procesu windykacji i egzekucji komorniczej. Zamiast komornika, sprawy dłużnika powierzane są syndykowi masy upadłościowej. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej polega na powierzeniu zarządzania całym swoim majątkiem w zamian za całkowite oddłużenie. Jednak warto w tym miejscu postawić pytanie – czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez majątku jest zatem możliwe? W wielu przypadkach – tak!

Dla kogo upadłość konsumencka bez majątku?

Brak dochodów i majątku np. w postaci nieruchomości lub ruchomości nie jest przeszkodą w przeprowadzeniu procesu upadłości konsumenckiej. Co więcej, taki proces trwa zazwyczaj krócej od przeprowadzenia upadłości konsumenckiej z majątkiem! Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? 

Chociaż każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, ważnym czynnikiem, który wpływa na skrócenie czasu trwania postępowania upadłościowego, jest pominięcie czasu niezbędnego na przeprowadzenie licytacji majątku, który szczególnie gdy w grę wchodzi licytacja nieruchomości – może trwać naprawdę długo.

Brak majątku może nie być przeszkodą na drodze uwolnienia się od długów. Jeżeli dłużnik znajduje się w naprawdę ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej, sąd może nawet podjąć decyzję o częściowym, a nawet całkowitym umorzeniu długów i to nawet bez planu spłaty. Częściej jest to jednak umorzenie warunkowe. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej obejmuje zarówno osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oraz rolników.

Upadłość konsumencka bez majątku – będziesz potrzebować wsparcia

Z doświadczenia wiemy, że postępowanie upadłościowe jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym względem formalnym. Aby uzasadnić przed sądem brak możliwości finansowych na spłatę zobowiązań i poprzeć swój wniosek odpowiednim materiałem dowodowym – będziesz potrzebować wsparcia specjalistów. Dzięki gruntownej, branżowej wiedzy na temat oddłużania i znajomości aktualnych przepisów prawa, nasi doradcy są w stanie pomóc w osiągnięciu nie tylko korzystnego planu spłaty zobowiązań, ale nawet częściowego lub całkowitego umorzenia długów i to nawet bez ustalonego planu spłaty!

Nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oferuje pomoc doświadczonego grona specjalistów. Zachęcamy do kontaktu – chętnie udzielimy obszernych odpowiedzi na każde z dręczących Cię pytań związanych z upadłością konsumencką bez majątku – ile trwa? Czego można się spodziewać? Jak znaleźć najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie? Sprawdź!

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Male lawyer or judge working with contract papers, Law books and

Restrukturyzacja kredytu – co to jest?

Masz problemy ze spłatą kredytu? Restrukturyzacja kredytu – co to jest? może okazać się twoim ratunkiem. W artykule dowiesz się, jak zmienić warunki kredytowe, aby dostosować je do swojej sytuacji finansowej. Poruszamy temat obniżenia rat, wydłużenia okresu spłaty i innych

Syndyk a komornik

Syndyk a komornik – czym się różnią

Syndyk a komornik – czym różnią się te dwa podmioty od siebie? W dzisiejszym wpisie na bloga zajmiemy się tematem, który często budzi kontrowersje i może wprowadzać pewne zamieszanie wśród osób niezaznajomionych z tematyką prawną. Pomimo pewnych podobieństw, obie te

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!