Upadłość konsumencka to procedura, która pozwala pozbyć się wszystkich długów. Jednak mogą skorzystać z niej tylko osoby niewypłacalne. Podstawą pozytywnego zakończenia procedury jest poprawnie złożony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dlatego w tym artykule dowiesz się, kiedy możesz złożyć wniosek oraz jak go wypełnić.
Wniosek o upadłość konsumencką – kiedy można złożyć?
Bankructwo konsumenckie nie jest dostępne dla każdego, kto posiada kredyty i pożyczki. Prawo jasno określa, kto może zgłosić upadłość konsumencką. W tym celu należy spełnić kilka warunków.
- Upadłość konsumencka dotyczy konsumentów, czyli osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
- Osoba składająca wniosek nie ogłaszała upadłości w ciągu ostatnich 10 lat.
- Konsument jest niewypłacalny, a zaległości przekraczają 3 miesiące.
- Zobowiązania przekraczają wartość majątku przez co najmniej 24 miesiące.
Ponadto, żeby procedura została zakończona pozytywnie, należy poprawnie wypełnić i złożyć wniosek o upadłość konsumencką.
Gdzie znaleźć i jak wypełnić wniosek o ogłoszenie upadłości?
Wniosek dostępny jest na stronie www.gov.pl. Często można też znaleźć formularze na stronach okolicznych sądów.
Wniosek składa się z 14 sekcji. Należy w nim podać takie informacje jak:
- dane sądu,
- dane wnioskodawcy,
- wykaz wierzycieli i informacje o zadłużeniu,
- spis o wierzytelnościach spornych,
- wykaz majątku, wraz z szacunkową wyceną,
- informacje o osiąganych dochodach,
- informacje o kosztach życia.
Istotne są szczególnie trzy elementy – uzasadnienie wniosku o upadłość oraz dowody i załączniki.
Jak napisać uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką?
Wiele osób chciałoby zobaczyć, jak wygląda przykładowe uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką. Zamiast szukać gotowców, zastanów się, jakie są przyczyny niewypłacalności. Następnie podsumuj je do kilku punktów i opisz we wniosku.
Składając wniosek o upadłość konsumencką, istotnym elementem są dowody. Mają one wzmocnić uzasadnienie i potwierdzić jego prawdziwość. Dodatkowo do wniosku warto dołączyć załączniki np. dokumentacje medyczną potwierdzającą chorobę, która spowodowała utratę pracy.
O czym pamiętać wypełniając wniosek?
Przede wszystkim należy przedstawić faktyczne danie. Zatajanie informacji dotyczących np. posiadanego majątku, wierzytelności zadziała na Twoją niekorzyść. Niektóre osoby zastanawiają się, które dane są istotne z perspektywy prawa. Jeśli również masz takie wątpliwości, to może pomóc Ci nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.
Doświadczeni prawnicy doradzą także, ile kosztuje upadłość konsumencka. Przeanalizują Twoją sytuację i oszacują możliwe wydatki. Kancelaria pomoże też w technicznym wypełnieniu wniosku – ten jest dostępny w pliku PDF, więc niezbędne może być jego wydrukowanie lub edycja w specjalnych programach, co niektórym może sprawiać trudność.
Jeśli potrzebujesz pomocy, to zapraszamy do kontaktu. Na co dzień wspieramy nie tylko konsumentów – jedną z naszych specjalności jest także restrukturyzacja firm.