Upadłość konsumencka – jak wypełnić wniosek?

Upadłość konsumencka to procedura, która pozwala pozbyć się wszystkich długów. Jednak mogą skorzystać z niej tylko osoby niewypłacalne. Podstawą pozytywnego zakończenia procedury jest poprawnie złożony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dlatego w tym artykule dowiesz się, kiedy możesz złożyć wniosek oraz jak go wypełnić.

Wniosek o upadłość konsumencką – kiedy można złożyć?

Bankructwo konsumenckie nie jest dostępne dla każdego, kto posiada kredyty i pożyczki. Prawo jasno określa, kto może zgłosić upadłość konsumencką. W tym celu należy spełnić kilka warunków.

  • Upadłość konsumencka dotyczy konsumentów, czyli osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
  • Osoba składająca wniosek nie ogłaszała upadłości w ciągu ostatnich 10 lat.
  • Konsument jest niewypłacalny, a zaległości przekraczają 3 miesiące.
  • Zobowiązania przekraczają wartość majątku przez co najmniej 24 miesiące.

Ponadto, żeby procedura została zakończona pozytywnie, należy poprawnie wypełnić i złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Gdzie znaleźć i jak wypełnić wniosek o ogłoszenie upadłości?

Wniosek dostępny jest na stronie www.gov.pl. Często można też znaleźć formularze na stronach okolicznych sądów.

Wniosek składa się z 14 sekcji. Należy w nim podać takie informacje jak:

  • dane sądu,
  • dane wnioskodawcy,
  • wykaz wierzycieli i informacje o zadłużeniu,
  • spis o wierzytelnościach spornych,
  • wykaz majątku, wraz z szacunkową wyceną,
  • informacje o osiąganych dochodach,
  • informacje o kosztach życia.

Istotne są szczególnie trzy elementy – uzasadnienie wniosku o upadłość oraz dowody i załączniki.

Jak napisać uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką?

Wiele osób chciałoby zobaczyć, jak wygląda przykładowe uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką. Zamiast szukać gotowców, zastanów się, jakie są przyczyny niewypłacalności. Następnie podsumuj je do kilku punktów i opisz we wniosku.

Składając wniosek o upadłość konsumencką, istotnym elementem są dowody. Mają one wzmocnić uzasadnienie i potwierdzić jego prawdziwość. Dodatkowo do wniosku warto dołączyć załączniki np. dokumentacje medyczną potwierdzającą chorobę, która spowodowała utratę pracy.

O czym pamiętać wypełniając wniosek?

Przede wszystkim należy przedstawić faktyczne danie. Zatajanie informacji dotyczących np. posiadanego majątku, wierzytelności zadziała na Twoją niekorzyść. Niektóre osoby zastanawiają się, które dane są istotne z perspektywy prawa. Jeśli również masz takie wątpliwości, to może pomóc Ci nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Doświadczeni prawnicy doradzą także, ile kosztuje upadłość konsumencka. Przeanalizują Twoją sytuację i oszacują możliwe wydatki. Kancelaria pomoże też w technicznym wypełnieniu wniosku – ten jest dostępny w pliku PDF, więc niezbędne może być jego wydrukowanie lub edycja w specjalnych programach, co niektórym może sprawiać trudność.

Jeśli potrzebujesz pomocy, to zapraszamy do kontaktu. Na co dzień wspieramy nie tylko konsumentów – jedną z naszych specjalności jest także restrukturyzacja firm.

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Rodzaje upadłości

Zrozumienie rodzajów upadłości jest kluczowe dla każdego przedsiębiorcy, który pragnie efektywnie zarządzać ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Upadłość, jako formalne postępowanie sądowe, ma na celu zaspokojenie wierzycieli niewypłacalnego dłużnika, a w polskim systemie prawnym istnieje kilka różnych rodzajów tego

Upadłość firmy a pracownic

  Co się stanie z Twoją pracą, jeśli firma, w której pracujesz, ogłosi upadłość? Upadłość firmy a pracownicy to temat, który budzi wiele pytań i obaw. W tym artykule dowiesz się, jakie prawa przysługują pracownikom w tej trudnej sytuacji, jakie

Co widzi bank w raporcie BIK?

Wiesz, co widzi bank w raporcie BIK, kiedy składasz wniosek o kredyt? To kluczowy dokument, na podstawie którego banki oceniają Twoją zdolność kredytową. Dowiesz się, jakie informacje dotyczące Twojej historii kredytowej są brane pod uwagę, jak ważna jest terminowość spłat

Jak sprawdzić BIK?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić bik? Regularne monitorowanie swojej historii kredytowej pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy ubieganiu się o kredyt. W artykule dowiesz się, jak krok po kroku zarejestrować się na stronie BIK, pobrać raport za darmo oraz jak interpretować zawarte

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!