Upadłość konsumencka – jak wypełnić wniosek?

Upadłość konsumencka to procedura, która pozwala pozbyć się wszystkich długów. Jednak mogą skorzystać z niej tylko osoby niewypłacalne. Podstawą pozytywnego zakończenia procedury jest poprawnie złożony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dlatego w tym artykule dowiesz się, kiedy możesz złożyć wniosek oraz jak go wypełnić.

Wniosek o upadłość konsumencką – kiedy można złożyć?

Bankructwo konsumenckie nie jest dostępne dla każdego, kto posiada kredyty i pożyczki. Prawo jasno określa, kto może zgłosić upadłość konsumencką. W tym celu należy spełnić kilka warunków.

 • Upadłość konsumencka dotyczy konsumentów, czyli osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
 • Osoba składająca wniosek nie ogłaszała upadłości w ciągu ostatnich 10 lat.
 • Konsument jest niewypłacalny, a zaległości przekraczają 3 miesiące.
 • Zobowiązania przekraczają wartość majątku przez co najmniej 24 miesiące.

Ponadto, żeby procedura została zakończona pozytywnie, należy poprawnie wypełnić i złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Gdzie znaleźć i jak wypełnić wniosek o ogłoszenie upadłości?

Wniosek dostępny jest na stronie www.gov.pl. Często można też znaleźć formularze na stronach okolicznych sądów.

Wniosek składa się z 14 sekcji. Należy w nim podać takie informacje jak:

 • dane sądu,
 • dane wnioskodawcy,
 • wykaz wierzycieli i informacje o zadłużeniu,
 • spis o wierzytelnościach spornych,
 • wykaz majątku, wraz z szacunkową wyceną,
 • informacje o osiąganych dochodach,
 • informacje o kosztach życia.

Istotne są szczególnie trzy elementy – uzasadnienie wniosku o upadłość oraz dowody i załączniki.

Jak napisać uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką?

Wiele osób chciałoby zobaczyć, jak wygląda przykładowe uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką. Zamiast szukać gotowców, zastanów się, jakie są przyczyny niewypłacalności. Następnie podsumuj je do kilku punktów i opisz we wniosku.

Składając wniosek o upadłość konsumencką, istotnym elementem są dowody. Mają one wzmocnić uzasadnienie i potwierdzić jego prawdziwość. Dodatkowo do wniosku warto dołączyć załączniki np. dokumentacje medyczną potwierdzającą chorobę, która spowodowała utratę pracy.

O czym pamiętać wypełniając wniosek?

Przede wszystkim należy przedstawić faktyczne danie. Zatajanie informacji dotyczących np. posiadanego majątku, wierzytelności zadziała na Twoją niekorzyść. Niektóre osoby zastanawiają się, które dane są istotne z perspektywy prawa. Jeśli również masz takie wątpliwości, to może pomóc Ci nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Doświadczeni prawnicy doradzą także, ile kosztuje upadłość konsumencka. Przeanalizują Twoją sytuację i oszacują możliwe wydatki. Kancelaria pomoże też w technicznym wypełnieniu wniosku – ten jest dostępny w pliku PDF, więc niezbędne może być jego wydrukowanie lub edycja w specjalnych programach, co niektórym może sprawiać trudność.

Jeśli potrzebujesz pomocy, to zapraszamy do kontaktu. Na co dzień wspieramy nie tylko konsumentów – jedną z naszych specjalności jest także restrukturyzacja firm.

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z innymi. W

Najczęstsze przyczyny upadłości firm

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Jak zrestrukturyzować kredyt firmowy?

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!