Ile trwa upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, czyli oddłużanie, to proces, który pozwala pozbyć się długów. Osoby mające problemy ze spłatą zobowiązań najchętniej pozbyłyby się ich z dnia na dzień. Jednak upadłość to czasochłonny proces – ile trwa upadłość konsumencka bez majątku a ile u osób, które mają majątek? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te dwa pytania.

Upadłość konsumencka – ile trwa postępowanie?

Na czas postępowania wpływają różne czynniki. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, jak długo trwa upadłość konsumencka. Zasadniczo wyróżniamy trzy etapy takiego postępowania.

  1. Rozpoznanie wniosku przez sąd – rozpoczyna się złożeniem wniosku i kończy akceptacją lub odrzuceniem. Żeby uniknąć odrzucenia, sprawdź, kto może zgłosić upadłość konsumencką.
  2. Postępowanie upadłościowe – w przypadku akceptacji wniosku przez sąd rozpoczyna się procedura upadłościowa.
  3. Utworzenie i realizacja planu spłaty – w wyjątkowych sytuacjach sąd może umorzyć zobowiązania bez ustalania planu spłaty.

Czas rozpatrywania wniosku zależy przede wszystkim od obciążenia sądów. Teoretycznie powinien zamknąć się w ciągu 2 miesięcy, jednak nierzadko trwa nawet dwa razy dłużej.

Później następuje etap drugi. Ile trwa postępowanie syndyka? Tutaj ciężko o jednoznaczną odpowiedź, bo wiele zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika. Wyróżniamy dwa główne scenariusze – gdy dłużnik nie posiada majątku, oraz gdy go posiada.

Jak długo trwa upadłość konsumencka z majątkiem?

Gdy dłużnik posiada majątek, to niezbędne jest określenie zadłużenia i wielkość masy upadłościowej. Kluczowe pytanie brzmi – ile trwa postępowanie syndyka? Na czas trwania wpływa przede wszystkim wielkość i płynność majątku. Od niej zależy także to, ile kosztuje upadłość konsumencka.

W skrajnych przypadkach bankructwo konsumenckie może trwać nawet kilka lat. Dotyczy to zwłaszcza osób, które posiadają trudny do sprzedaży majątek np. nieruchomości w nieatrakcyjnej okolicy.

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Jest to najkorzystniejsza opcja dla osób, którym zależy na czasie. Brak majątku sprawia, że nie ma konieczności sprzedaży majątku i przeprowadzania licytacji komorniczych.

Oczywiście czas trwania tego etapu też nie jest z góry ustalony – zależy m.in. od ilości wierzycieli. Jednak co do zasady upadłość konsumencka bez majątku trwa znacznie krócej – może zamknąć się w czasie nawet jednego roku.

Należy pamiętać, że jeśli nie posiadasz majątku, ale prowadzisz działalność, to lepszym wyborem może być restrukturyzacja firm.

Czy da się przyśpieszyć postępowanie upadłościowe?

To jak długo trwa upadłość konsumencka, zależy w dużej mierze od szybkości działań sądu oraz syndyka. W lepszej sytuacji znajdują się osoby, które nie posiadają majątku.

Ponadto, żeby nie wywoływać opóźnień, zaangażuj się w proces – szybko odpowiadaj na wiadomości. Istotne jest także poprawne wypełnienie wniosku o upadłość konsumencką. W dopełnieniu formalności może pomóc nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Zapraszamy do kontaktu.

Znajdziesz u Nas również odpowiedzi na takie zagadnienia jak:

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z innymi. W

Najczęstsze przyczyny upadłości firm

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Jak zrestrukturyzować kredyt firmowy?

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!