Upadłość konsumencka a komornik

Jedną z kilku niejasności, o których wyjaśnienie często proszą nasi klienci, jest zagadnienie: upadłość konsumencka a komornik.W tym artykule postaramy się wytłumaczyć zasadnicze różnice między tym, czym zajmuje się syndyk a komornik. Pamiętaj, że jednym z głównych celów ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zakończenie stresującego i uciążliwego etapu postępowań egzekucyjnych, w których wartość wierzytelności lub liczba toczących się spraw, przerastają dłużnika. Zobacz, czy komornik po upadłości może odezwać się po stare długi.

Upadłość konsumencka a komornik – co warto wiedzieć?

Komornik po upadłości ogłoszonej prawomocnym wyrokiem sądu nie może kontynuować egzekucji komorniczej.Jego dotychczasowe obowiązki zostaną przekazane na ręce syndyka masy upadłościowej, który ustala plan spłaty, tworzy „kolejkę” wierzycieli, których roszczenia będą zaspokajane, a także zarządza majątkiem (masą upadłościową) osoby, która ogłosiła bankructwo. Czy do zatrzymania procesów egzekucji komorniczej wystarczy samo złożenie wniosku, czy konieczne jest uprawomocnienie się postanowienia sądu?

Ogłoszenie upadłości a długi

Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie jest wystarczające, aby zatrzymać toczącą się egzekucję komorniczą, naliczanie odsetek karnych, a także inne działania windykacyjne. Aby tak się stało, niezbędne jest wydanie stosownego oświadczenia sądu, a także jego uprawomocnienie.

Po uprawomocnieniu upadłości, wszelkie opłaty naliczone do czasu procesu, ewentualne koszty egzekucyjne i inne opłaty zostaną zgłoszone w postępowaniu upadłościowym. Co ważne – w trakcie postępowania upadłościowego wszystkie działania komorników zostają zawieszone. Komornik po upadłości nie może podejmować wobec dłużnika żadnych działań egzekucyjnych.Można powiedzieć, że jego dotychczasowe obowiązki, od chwili ogłoszenia upadłości, przechodzą na syndyka.

Eksperci uważają, że postępowanie upadłościowe jest zwykle mniej inwazyjne od egzekucji komorniczej. Zatem – czy można prowadzić egzekucję po ogłoszeniu upadłości? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie można.

Co się dzieje z długami po ogłoszeniu upadłości?

Co z długami po ogłoszeniu upadłości? Warto pamiętać, że samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza wcale, że długi zostaną anulowane. Syndyk masy upadłościowej w pierwszej kolejności szacuje majątek dłużnika, ustala plan spłaty i weryfikuje, czy wszystkie długi zostaną zaspokojone, czy tylko ich część. Zdarza się, że po realizacji planu spłaty dopasowanego do możliwości dłużnika, sąd może wydać postanowienie o umorzeniu części wierzytelności.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a zajęcie komornicze to zagadnienie bardzo ciekawe, ale może również rodzić wiele pytań i niejasności. Nasza kancelaria prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego specjalizuje się w procesie restrukturyzacji, upadłości i innych trudnych spraw. Jeżeli planujesz ogłosić bankructwo konsumenckie lub interesuje Cię profesjonalna restrukturyzacja firm, zapraszamy na konsultacje. Zobacz również: 

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z innymi. W

Najczęstsze przyczyny upadłości firm

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Jak zrestrukturyzować kredyt firmowy?

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!