Upadłość konsumencka a alimenty

Upadłość konsumencka a alimenty to zagadnienie, które budzi duże zainteresowanie zarówno wśród tzw. dłużników alimentacyjnych, jak i wśród opiekunów dzieci, którym przysługują alimenty. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej ustalany jest plan spłaty, a majątkiem upadłego zarządza syndyk. Czy ogłoszenie upadłości może skutkować umorzeniem długów alimentacyjnych? Czy upadłość konsumencka obejmuje długi alimentacyjne? Wyjaśniamy!

Upadłość konsumencka a alimenty – czy można umorzyć długi alimentacyjne?

Wyjaśniając zależność: alimenty a upadłość konsumencka, już na wstępie warto podkreślić, że długi alimentacyjne są zobowiązaniem innej kategorii od pozostałych wierzytelności.Polskie prawo nie przewiduje sytuacji, w której zobowiązania alimentacyjne zostałyby umorzone na skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Są to bowiem roszczenia wyłączone spod umorzenia w procesie postępowania upadłościowego.

Upadłość konsumencka a alimenty – jak traktować dług alimentacyjny?

Czy upadłość konsumencka obejmuje alimenty? Zaległe alimenty mogą być traktowane jako jedna z wierzytelności (z wyłączeniem możliwości umorzenia).Dlatego dług alimentacyjny powinien zostać uwzględniony we wniosku upadłościowym i wymieniony w spisie wierzytelności dłużnika. Co więcej, osoby uprawnione do otrzymania zaległych alimentów: czy to opiekun prawny małoletniego, czy też dorosłe dziecko upadłego, mają prawo zgłoszenia długu alimentacyjnego u syndyka masy upadłościowej. Jeżeli to zrobią, zgodnie z polskim prawem będą automatycznie zakwalifikowani do pierwszej grupy wierzycieli.Oznacza to, że ich dług będzie zaspokajany w pierwszej kolejności przed innymi zobowiązaniami.

Upadłość a alimenty. Kto je egzekwuje?

Z wnioskiem o zapłatę zaległych alimentów występuje się zazwyczaj do komornika. Jednak co do zasady – zaraz po ogłoszeniu upadłości, wszystkie zobowiązania zostają przekazywane w obsługę syndyka. Oznacza to, że prowadzone dotąd egzekucje komornicze zostaną umorzone, a wierzytelność przechodzi pod obsługę innej instytucji.

Po ogłoszeniu upadłości nie ma możliwości zgłoszenie się do komornika z wnioskiem o egzekucję zaległości alimentacyjnych.Istnieje natomiast możliwość złożenia do syndyka wniosku o zabezpieczenie wszelkich roszczeń alimentacyjnych.

Upadłość konsumencka. Alimenty w takiej samej wysokości, czy niższe?

Omawiając kwestię długów alimentacyjnych po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, warto również poruszyć kwestię wysokości alimentów. Chociaż upadły lub upadła mają obowiązek regulowania alimentów w kwocie zgodnej z wyrokiem sądu, to warto pamiętać, że wypłata alimentów może być uzależniona od wysokości masy upadłościowej. Nie będzie to jednak kwota wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2021 roku wynosi 3100 złotych, od 1 lipca 2023 roku będzie to 3600 złotych).

Upadłość konsumencka a długi alimentacyjne to bardzo ciekawy temat, który może budzić trochę niejasności i bez wątpienia pozostawia przestrzeń do domysłów.Upadłość konsumencka dłużnika alimentacyjnego nie oznacza jednak umorzenia zobowiązań wobec osób, na rzecz których zostały one ustanowione.

Dodatkowe pytania na temat upadłości konsumenckiej? Zachęcamy do kontaktu! Nasza kancelaria prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego specjalizuje się w procesie restrukturyzacji, upadłości i obsługi zadłużenia. Jeżeli planujesz ogłosić bankructwo konsumenckie lub interesuje Cię profesjonalna restrukturyzacja firm, zapraszamy na konsultacje. Zobacz również: 

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Male lawyer or judge working with contract papers, Law books and

Restrukturyzacja kredytu – co to jest?

Masz problemy ze spłatą kredytu? Restrukturyzacja kredytu – co to jest? może okazać się twoim ratunkiem. W artykule dowiesz się, jak zmienić warunki kredytowe, aby dostosować je do swojej sytuacji finansowej. Poruszamy temat obniżenia rat, wydłużenia okresu spłaty i innych

Syndyk a komornik

Syndyk a komornik – czym się różnią

Syndyk a komornik – czym różnią się te dwa podmioty od siebie? W dzisiejszym wpisie na bloga zajmiemy się tematem, który często budzi kontrowersje i może wprowadzać pewne zamieszanie wśród osób niezaznajomionych z tematyką prawną. Pomimo pewnych podobieństw, obie te

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!