Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się jak terminy upadłość konsumencka, a działalność gospodarcza, są ze sobą powiązane? Ciężka sytuacja gospodarcza, kryzys ekonomiczny, czy wzrost cen dóbr i usług powodują recesję na rynku. Finansowe następstwa takiego stanu rzeczy są dotkliwe zarówno dla małych rodzinnych biznesów, jak również ogromnych międzynarodowych koncernów i korporacji. To właśnie w takich okresach upadłość konsumencka dla osób prowadzących działalność gospodarczą może być jedyną opcją na pozbycie się długów. Warto pamiętać, że niekorzystna koniunktura swoje piętno odciska na każdym – na jednoosobowych firmach, osobach fizycznych, jak i dużych przedsiębiorcach. Jakie więc skutki ma upadłość konsumencka dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą? Przeczytaj nasz artykuł, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Warto wiedzieć, jakie konsekwencje dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, ma upadłość konsumencką. Przede wszystkim wszelki majątek, który został wypracowany zarówno przed, jak i po ogłoszeniu ostatecznej decyzji o upadłości podlega zarządzającemu nim syndykowi. Trzeba mieć jednak świadomość, że upadłość konsumencka osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie jest równoznaczna z oddłużeniem. Upadły konsument koniecznie musi przekazać syndykowi informację o zarejestrowaniu nowej działalności gospodarczej. Co więcej, nie ma przeciwwskazań do założenia i prowadzenia kolejnej działalności, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Może być tak, że mimo upadłości konsumenckiej długi z działalności gospodarczej będą musiały być spłacone. W takim wypadku będzie wymagana terminowa spłata należności pożyczkodawcom według harmonogramu ustalonego przez właściwy sąd.
Działalność gospodarcza po upadłości konsumenckiej
Czy zatem założenie i prowadzenie nowej działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości jest możliwe? Obecnie obowiązujące przepisy prawne nie zawierają w tej materii żadnych ograniczeń. Jednak sytuacja prawna byłego przedsiębiorcy, który zgłasza upadłość konsumencką, jest dość skomplikowana i utrudnia w ogromnym stopniu prowadzenie działalności gospodarczej. Po ogłoszeniu upadłości cały majątek jest przekazany do tzw. masy upadłości, z której finansowe środki przeznaczane są na pokrycie wszystkich wierzycieli.
Jako kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego posiadamy w swoich szeregach zespół prawników z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli potrzebujesz dokładnej analizy Twojej sytuacji finansowej i pomocy w obszarze upadłości konsumenckiej to zapoznaj się koniecznie z naszą ofertą. Dzięki nam poznasz odpowiedzi na pytania: ile kosztuje upadłość konsumencka i kto może zgłosić upadłość konsumencką. Oferujemy profesjonalne doradztwo i działanie w dziedzinach takich jak:
Żaden problem nie rozwiąże się sam, więc nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami. Przygotujemy optymalny plan działania, a następnie podejmiemy odpowiednie kroki, które pozwolą zdjąć z Ciebie ciężar długów.