Upadłość konsumencka a kredyt

Posiadasz zobowiązanie finansowe wobec banku i zastanawiasz się, jak prezentuje się temat: upadłość konsumencka a kredyt? W obliczu noszenia się z zamiarem zakupu nowego domu, czy mieszkania, najczęściej finansuje się go z kredytu hipotecznego. Jednak co w sytuacji, gdy stopy procentowe windują na bardzo wysoki poziom i comiesięczna rata do spłaty stanie się wręcz niemożliwa do udźwignięcia? Na brak dalszej możliwości spłaty kredytu mogą mieć również wpływ różne inne losowe ryzyka. Może to być zwolnienie z pracy zarobkowej lub niespodziewana choroba uniemożliwiająca dalsze wykonywanie obowiązków służbowych. Co w takiej sytuacji? 

Przejdź do dalszej części tego wpisu i zobacz, jaki wpływ ma upadłość konsumencka na zaciągnięty przez Ciebie kredyt. Życie pisze różne scenariusze, dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwości, by normalnie funkcjonować mimo problemów finansowych. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się także, czy kredyt po upadłości konsumenckiej jest możliwy.

Czym jest upadłość konsumencka?

W kontekście kredytu i nie tylko warto zacząć od wyjaśnienia, co kryje się pod terminem upadłości konsumenckiej. Jest to nic innego jak zmniejszenie lub całkowite unieważnienie kredytu dla dłużników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są w stanie spłacić zobowiązań. Z wnioskiem o upadłość konsumencką w przypadku hipoteki, mogą wystąpić osoby, które przez co najmniej 4 miesiące z rzędu nie pokryły raty. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej redukcja lub umorzenie pożyczki nie jest jedynym skutkiem. Zazwyczaj ma również miejsce negatywne następstwo w postaci licytacji nieruchomości, z której środki są przeznaczone na uregulowanie długów u wierzycieli. W wyjątkowych sytuacjach upadłość konsumencka z zachowaniem mieszkania  jest możliwa wtedy, gdy zostanie ono wyłączone z tzw. masy upadłości. 

Należy również z uwagą przyjrzeć się zagadnieniu: upadłość konsumencka a wspólny kredyt. W tym przypadku licytowana jest połowa nieruchomości małżonka ogłaszającego upadłość konsumencką. Druga część mieszkania nadal wymaga dalszego spłacania zaciągniętego kredytu.

Upadłość konsumencka a nowy kredyt – czy jest to możliwe?

Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Jeśli postępowanie jest ukończone, nie ma takich przepisów, które określają, że konsument nie ma możliwości zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Jest to jednak nieco utrudnione, gdyż w takiej sytuacji wymagana jest zgoda sądu. Pod uwagę trzeba również wziąć analizę stanu rzeczy przez banki, które niechętnie pożyczają pieniądze osobom fizycznym mającym w przeszłości problemy z ich spłatą. Warto zwrócić uwagę, że chcąc zaciągnąć nowy kredyt, nie tylko hipoteczny, lecz także każdy inny informacja o upadłości konsumenckiej będzie jawna. Każda historia spłaty zobowiązania jest skrupulatnie ewidencjonowana w BIK, który jest weryfikowany przed zgodną na nowe zobowiązanie. Dlatego, jeśli dotknęła Cię upadłość konsumencka, to zaciągnięcie nowego kredytu może być niezwykle trudne. 

Chcesz wiedzieć więcej o temacie upadłości konsumenckiej nie tylko w kontekście kredytu, pożyczki czy hipoteki? W naszych poprzednich wpisach odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących takich kwestii jak m.in.:

Nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego to grono doświadczonych prawników, którzy udzielą Ci profesjonalnych porad. To, co nas wyróżnia to stały kontakt z klientem od przygotowania i analizy niezbędnej dokumentacji, aż po zakończenie sprawy. Specjalizujemy się w kilku obszarach, wśród których znajdują się m.in.:

Skorzystaj z naszych usług – dzięki dobraniu najlepszych środków i rozwiązań zyskaj spokój i pozwól sobie na nowy start bez długów.


Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Male lawyer or judge working with contract papers, Law books and

Restrukturyzacja kredytu – co to jest?

Masz problemy ze spłatą kredytu? Restrukturyzacja kredytu – co to jest? może okazać się twoim ratunkiem. W artykule dowiesz się, jak zmienić warunki kredytowe, aby dostosować je do swojej sytuacji finansowej. Poruszamy temat obniżenia rat, wydłużenia okresu spłaty i innych

Syndyk a komornik

Syndyk a komornik – czym się różnią

Syndyk a komornik – czym różnią się te dwa podmioty od siebie? W dzisiejszym wpisie na bloga zajmiemy się tematem, który często budzi kontrowersje i może wprowadzać pewne zamieszanie wśród osób niezaznajomionych z tematyką prawną. Pomimo pewnych podobieństw, obie te

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!