Upadłość konsumencka a skarga pauliańska

Co to jest skarga pauliańska? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest rozwiązaniem, które pomoże dłużnikowi wyjście z trudnej sytuacji finansowej poprzez spłatę swoich zobowiązań w sposób odgórnie uporządkowany i kontrolowany przez sąd upadłościowy. Syndyk masy upadłościowej dzieli wówczas majątek upadłego, ustala plan spłaty (jak najmniej uciążliwy dla dłużnika) i nadzoruje proces spłaty. Jednak zdarza się, że dłużnik, chcąc uniknąć np. sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym, przepisuje ją np. na bliskiego członka rodziny. Jeżeli do tego dojdzie, wierzyciel ma prawo złożyć pozew – skargę pauliańską. Kiedy dłużnik powinien się jej obawiać?

Upadłość konsumencka a skarga pauliańska – co to jest?

Skarga pauliańska jest regulowana przez Kodeks cywilny. Opisują ją artykuły 527– 534. Skarga pauliańska w prawie umożliwia wierzycielowi odwołać się od celowych działań fraudacyjnych dłużnika, szczególnie jeżeli naruszają one interesy wierzyciela. Jednym słowem – kiedy wierzyciel uzyska informacje o tym, że dłużnik pozbywa się swojego majątku celem uniknięcia wykonania zobowiązania, wierzyciel ma prawo złożenia pozwu – skargi pauliańskiej do sądu.

Kto może wystąpić ze skargą pauliańską do sądu?

Skargę pauliańską może złożyć wierzyciel, którego interesy finansowe zostały zagrożone przez celowe działanie dłużnika. Skargę pauliańską może wnieść również nadzorca sądowy, zarządca lub syndyk masy upadłościowej – zwłaszcza gdy dłużnik próbuje ukrywać swój majątek lub np. celowo zaniżać wynagrodzenie za pracę, aby przekazać jak najmniej środków na spłatę. Z pozwem pauliańskim można wystąpić do sądu w terminie 5 lat, licząc od dnia, w którym dłużnik dokonał czynności. Po tym czasie następuje przedawnienie skargi pauliańskiej.

Skarga pauliańska a postępowanie upadłościowe

Sytuacja prawna wierzyciela po ogłoszeniu upadłości przez dłużnika jest skomplikowana. Zakłada się bowiem, że w chwili prawomocnego ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wierzyciele nie mają już możliwości złożenia skargi pauliańskiej. Wyjątkiem od tej reguły może być jedynie sytuacja, w której pozew – skarga pauliańska, został wniesiony jeszcze przed prawomocnym ogłoszeniem upadłości, a syndyk odmówił wstąpienia do procesu. Niemniej warto pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków, po ogłoszeniu upadłości, nie jest możliwa realizacja wyroku pauliańskiego przez indywidualnego wierzyciela.

Nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego wspiera dłużników w powrocie do stabilizacji finansowej. Pomagamy znaleźć najlepsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie, które pomoże pozbyć się długów i zakończyć stresujący proces postępowania egzekucyjnego. Do naszych specjalizacji zaliczana się restrukturyzacja firm, ale nie tylko! Oferujemy również kompleksowe konsultacje w innych sprawach, jak na przykład bankructwo konsumenckie. Osobom zainteresowanym zagadnieniem ogłoszenia upadłości, podpowiemy, kto może zgłosić upadłość konsumencką, a także ile kosztuje upadłość konsumencka.

Zachęcamy do nawiązania kontaktu!

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z innymi. W

Najczęstsze przyczyny upadłości firm

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Jak zrestrukturyzować kredyt firmowy?

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!