Co to jest upadłość konsumencka?

Male lawyer or judge working with contract papers, Law books and
W obecnych czasach wiele osób popada w ogromne kłopoty finansowe, z których bardzo trudno jest się im wydostać. Upadłość konsumencka to narzędzie, które umożliwia skuteczne wyrwanie się ze spirali długów. Dzięki niej można poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem osobom, które nie mają możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to jest upadłość konsumencka, kto może z niej skorzystać, a także jaki jest przebieg tej procedury.

Upadłość konsumencka – co to jest?

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą spowodować, że wpadniemy w spiralę długów. Kolejne próby wyjścia z tej sytuacji kończą się fiaskiem i maleje nadzieja na spłatę zadłużenia. W takim momencie nierzadko najlepszym rozwiązaniem okazuje się upadłość konsumencka. Co to jest upadłość konsumencka i jak może ona pomóc w trudnej finansowo sytuacji? Mianem bankructwa konsumenckiego określa się postępowanie sądowe mające dwa podstawowe, realizowane jednocześnie cele:
  • częściowe lub pełne oddłużenie osoby borykającej się z problemami finansowymi,
  • zaspokojenie roszczeń wierzycieli z majątku dłużnika.
Postępowanie upadłościowe powinno być prowadzone w ten sposób, aby zadbać o interesy obu stron finansowej barykady. Nie może ono jednak pozbawiać zadłużonego konsumenta motywacji do zwiększonej staranności w przyszłości. Oznacza to, że zanim zobowiązania zostaną umorzone, dłużnik powinien podjąć próbę spłaty choćby części zadłużenia. Jeśli jednak sytuacja dłużnika jest na tyle zła, że nie jest on zupełnie zdolny do realizacji spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, sąd może umorzyć jego zobowiązania bez ustalania planu spłaty. Odpowiedź na pytanie, co to jest upadłość konsumencka, brzmi więc: ogromna szansa na koniec długów i nowy start w życiu.

Kto i kiedy może zdecydować się na upadłość konsumencką?

Wiedząc już, co to jest upadłość konsumencka, możemy zastanowić się, jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z tego narzędzia. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że bankructwo konsumenckie to rozwiązanie dostępne wyłącznie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także dla rolników. Nie jest to jednak jedyne obwarowanie. Jakie jeszcze wymogi trzeba spełnić, aby mieć szansę na upadłość konsumencką? Osoba zainteresowana upadłością konsumencką musi być niewypłacalna. Oznacza to, że jej zadłużenie nie może trwać krócej niż 3 miesiące. O upadłość konsumencką nie mogą się ubiegać także ludzie, którzy są akcjonariuszami lub komandytariuszami odpowiadającymi także za długi spółki. Bardzo istotne jest również to, że z upadłości konsumenckiej nie mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat składały już wniosek o upadłość, pod warunkiem że została ona ogłoszona, a część lub całość zobowiązań umorzono. Należy również podkreślić to, że bankructwo konsumenckie nie jest możliwe dla osób, które przez ostatnie 10 lat realizowały działania na niekorzyść wierzyciela. Doskonałym przykładem takiego zachowania jest przekazanie części majątku bliskiej osobie po to, aby uchronić się przed zajęciem komorniczym.

Upadłość konsumencka – jak wygląda krok po kroku?

Jeśli chcemy uzyskać bankructwo konsumenckie, to musimy w tej sprawie wystąpić do sądu. Na starcie należy złożyć wniosek do sądu właściwego dla naszego miejsca stałego pobytu. Konieczne będzie również poniesienie niewielkiej opłaty. Należy zadbać o to, aby wniosek o upadłość konsumencką był przygotowany z dużą starannością. Dużą rolę odgrywa więc skompletowanie niezbędnych dokumentów, a także umiejętna argumentacja spełnienia przesłanek uprawniających do bankructwa konsumenckiego. W momencie gdy sąd zdecyduje się ogłosić upadłość konsumencką, następuje postępowanie upadłościowe właściwe, która odbywa się z udziałem syndyka. Do zadań tego specjalisty należy m.in.:
  • ustalenie masy upadłościowej,
  • spieniężenie masy upadłościowej oraz przekazanie uzyskanych środków na spłatę roszczeń.
Warto podkreślić, że w trakcie postępowania zawieszane, a następnie umarzane zostają postępowania względem dłużnika ze strony wierzycieli.

Podsumowanie

Odpowiedzieliśmy sobie dzisiaj na pytanie: co to jest upadłość konsumencka oraz jak wygląda jej przebieg. Bankructwo konsumenckie okazuje się często jedynym rozwiązaniem, które umożliwia uwolnienie się od spirali długów i długoterminowe uporządkowanie kwestii finansowych. Aby cały proces przebiegł w optymalny sposób, warto zgłosić się po pomoc do doświadczonych specjalistów. Nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oferuje kompleksowe wsparcie dla osób w trudnej sytuacji finansowej, które są zainteresowane upadłością konsumencką. Zapewniamy pomoc kompetentnych prawników, którzy posiadają licencję Ministerstwa Sprawiedliwości. To nieocenione wsparcie już od momentu wypełniania wniosku o upadłość oraz zbierania wymaganych dokumentów. Wspólnie uda nam się wyprowadzić Cię z długów i wypracować nowy start w życiu bez ciągłych telefonów od wierzycieli. Zapraszamy do kontaktu – powiedz, jak możemy Ci pomóc!

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Rodzaje upadłości

Zrozumienie rodzajów upadłości jest kluczowe dla każdego przedsiębiorcy, który pragnie efektywnie zarządzać ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Upadłość, jako formalne postępowanie sądowe, ma na celu zaspokojenie wierzycieli niewypłacalnego dłużnika, a w polskim systemie prawnym istnieje kilka różnych rodzajów tego

Upadłość firmy a pracownic

  Co się stanie z Twoją pracą, jeśli firma, w której pracujesz, ogłosi upadłość? Upadłość firmy a pracownicy to temat, który budzi wiele pytań i obaw. W tym artykule dowiesz się, jakie prawa przysługują pracownikom w tej trudnej sytuacji, jakie

Co widzi bank w raporcie BIK?

Wiesz, co widzi bank w raporcie BIK, kiedy składasz wniosek o kredyt? To kluczowy dokument, na podstawie którego banki oceniają Twoją zdolność kredytową. Dowiesz się, jakie informacje dotyczące Twojej historii kredytowej są brane pod uwagę, jak ważna jest terminowość spłat

Jak sprawdzić BIK?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić bik? Regularne monitorowanie swojej historii kredytowej pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy ubieganiu się o kredyt. W artykule dowiesz się, jak krok po kroku zarejestrować się na stronie BIK, pobrać raport za darmo oraz jak interpretować zawarte

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!