Jak wyjść z długów?

pexels-rodnae-productions-7821684

Trapią Cię poważne problemy finansowe i szukasz sposobu na to, jak wyjść z długów? Istnieją różne drogi prowadzące do tego celu. Wybór metody wyjścia z zadłużenia zależy w dużej mierze od wielkości długu oraz tego, czy z zaległościami finansowymi zmagasz się osobiście, czy też boryka się z nimi Twoja firma. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak skutecznie pozbyć się długów, dzięki czemu będzie można zacząć nowy etap bez ciążących, nieuregulowanych należności.

Jak pozbyć się zadłużenia? Kilka praktycznych porad

Wiele osób borykających się z kłopotami finansowymi obawia się, że rosnące zadłużenie jest sytuacją bez wyjścia. Przyczyny braku płynności finansowej mogą być bardzo różne, począwszy od przykrych wydarzeń losowych, przez nieplanowanie wydatków, po nieudane inwestycje. Jak należy postąpić, aby ostatecznie wyjść z długów?

Poprawa kondycji finansowej wymaga od dłużnika konkretnego planu i konsekwencji w jego systematycznej realizacji. Pierwszym krokiem prowadzącym do uwolnienia się od zadłużenia jest dokładna analiza sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba lub firma. W niektórych przypadkach wprowadzenie kilku zmian wystarczy do tego, aby w niedalekiej przyszłości uregulować swoje należności. Przede wszystkim:

  • zaniechaj brania kolejnych kredytów lub pożyczek, które napędzają wzrost zadłużenia,
  • jeśli masz takie możliwości, to nadpłacaj aktualne zadłużenie,
  • stwórz listę przychodów i wydatków, a następnie zredukuj zbędne koszty,
  • znajdź dodatkowe źródła finansowania,
  • regularnie spłacaj długi, zaczynając od tych, które generują najwyższe koszty,
  • wypracuj nawyk systematycznego odkładania drobnych kwot – dzięki temu stworzysz sobie poduszkę finansową, która w przyszłości może stanowić ratunek w kryzysowym momencie.

Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli Ci skutecznie pozbyć się zadłużenia, zanim urośnie ono do bardzo dużych rozmiarów. Jeżeli jednak Twoja sytuacja jest trudniejsza, musisz dodatkowo podjąć bardziej radykalne kroki. Dowiedz się, jak umorzyć długi, gdy ich wysokość stawia pod znakiem zapytania wypłacalność Twoją lub Twojej firmy.

Upadłość konsumencka – sposób na to, jak skutecznie pozbyć się długów

Wpadłeś w spiralę zadłużenia i szukasz metody na to, jak szybko pozbyć się długów? W takim razie bankructwo konsumenckie jest narzędziem, które powinno Cię zainteresować. To idealne rozwiązanie dla osób pogrążonych w długach, których nie mogą spłacić. Kiedy ogłoszona zostanie upadłość konsumencka, zawieszone, a następnie umorzone zostają wszelkie postępowania egzekucyjne. Wiąże się to z końcem wizyt i telefonów od windykatorów – wierzyciele powinni bowiem kontaktować się wyłącznie z syndykiem.

Niektóre osoby zastanawiające się nad wnioskiem o bankructwo konsumenckie mają wątpliwości związane z tym, co zabiera syndyk. Nie należy się jednak tego obawiać – zajęciu w upadłości konsumenckiej nie podlegają m.in. zwolnione z tego środki pieniężne, w tym np. te z programu 500+, sprzęty gospodarstwa domowego czy przedmioty niezbędne do nauki.

Kiedy możliwa jest upadłość konsumencka? Z tego narzędzia mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolnicy. Muszą one spełnić dodatkowo kilka warunków, wśród których znajduje się m.in. niewypłacalność, czyli sytuacja, w której zadłużenie trwa przynajmniej trzy miesiące. Jeśli kwalifikujesz się do skorzystania z bankructwa konsumenckiego, masz szansę na całkowite umorzenie długów.

Upadłość przedsiębiorców, czyli jak uwolnić się od firmowych długów

Niestety zdarzają się sytuacji, w których stan finansowy firmy jest na tyle słaby, że praktycznie nie ma szans na poprawę. W takim wypadku odpada możliwość skorzystania z procedur restrukturyzacyjnych i przedsiębiorcy pozostaje złożyć wniosek o upadłość. Jest to rozwiązanie opłacalne zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i firm prowadzonych w formie spółki kapitałowej.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność ma możliwość uzyskać w ten sposób korzyści podobne do tych, jakie uzyskują osoby decydujące się na upadłość konsumencką. Ma on możliwość złożenia wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli, a w uzasadnionych przypadkach może liczyć nawet na warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalania takiego planu. W momencie, gdy plan spłaty zostanie wykonany, reszta wierzytelności zostaje umorzona.

Jeżeli natomiast interesuje Cię upadłość spółki kapitałowej, to musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią terminowość. Właściwy wniosek należy złożyć od razu, gdy zaistnieje stan niewypłacalności. Zachowanie wyznaczonych terminów pozwala na wykreślenie spółki z rejestru oraz zabezpieczenie członków zarządu spółki przed roszczeniami wierzycieli dotyczącymi niezaspokojonych wierzytelności.

Restrukturyzacja firm – szansa na drugie życie dla przedsiębiorstwa

Nie zawsze zadłużenie, z którym boryka się firma, musi powodować jej upadłość. Aby przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne przetrwało kłopoty finansowe, warto zdecydować się na proces zwany restrukturyzacją. W ramach tej procedury wdrażane są rozwiązania, dzięki którym możliwe jest postawienie danej działalności na nogi i utrzymanie się na rynku. Jakie korzyści płyną dla firmy z postępowania restrukturyzacyjnego?

  • Następuje wstrzymanie postępowań komorniczych, a zajęty majątek zostaje zwolniony z egzekucji.
  • Wniesiony zostaje zakaz rozpoczynania nowych postępowań egzekucyjnych.
  • W postępowaniu układowym i sanacyjnym dochodzi do odzyskania przez dłużnika wyegzekwowanych od niego kwot, których nie przekazano do tej pory wierzycielom.
  • Dłużnika ma zakaz spłacania długów powstałych przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego.
  • Obowiązuje zakaz wypowiadania dłużnikowi umów najmu, dzierżawy, a także różnego rodzaju umów np. leasingu zawartych z bankami oraz innymi instytucjami finansowymi.

Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest złożenie propozycji układowych, które mają za zadanie modyfikację aktualnych zobowiązań, co stanowi skuteczną receptę na to, jak wyjść z długów.

Podsumowanie

Wpadnięcie w spiralę długów potrafi spędzać sen z powiek zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Istnieją różne sposoby na to, jak pozbyć się zadłużenia – należą do nich m.in.:

Jeśli interesuje Cię, któreś z tych postępowań i zależy Ci na profesjonalnej pomocy ekspertów, którzy wskażą Ci, jak wyjść z długów, to skorzystaj z naszej oferty. Jako doświadczona kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego proponujemy fachowe wsparcie w uwolnieniu się od problemu zadłużenia. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanych syndyków posiadających licencję Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy regularnie praktykują w sprawach restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i z pełnym zaangażowaniem – analizujemy jego sytuację, opracowujemy plan działania, a następnie podejmujemy kolejne kroki, które umożliwią Ci rozpoczęcie nowego etapu życia bez długów. Skontaktuj się z nami i powiedz, jak możemy Ci pomóc.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Nasz zespół ekspertów chętnie pomoże Ci w znalezieniu pozytywnego rozwiązania. Nie czekaj, skontaktuj się już dziś!

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Co widzi bank w raporcie BIK?

Wiesz, co widzi bank w raporcie BIK, kiedy składasz wniosek o kredyt? To kluczowy dokument, na podstawie którego banki oceniają Twoją zdolność kredytową. Dowiesz się, jakie informacje dotyczące Twojej historii kredytowej są brane pod uwagę, jak ważna jest terminowość spłat

Jak sprawdzić BIK?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić bik? Regularne monitorowanie swojej historii kredytowej pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy ubieganiu się o kredyt. W artykule dowiesz się, jak krok po kroku zarejestrować się na stronie BIK, pobrać raport za darmo oraz jak interpretować zawarte

co to jest bik

Co to jest BIK?

  Zastanawiałeś się kiedyś, co to jest BIK i jak może wpłynąć na Twoje życie finansowe? W artykule dowiesz się, czym dokładnie jest Biuro Informacji Kredytowej, jakie pełni funkcje oraz jak działa w polskim systemie finansowym. Poznasz również historię jego

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej? W tym artykule dowiesz się, jak odzyskać kontrolę nad swoją zdolnością kredytową po ogłoszeniu upadłości. Poznasz, jak działa Biuro Informacji Kredytowej i jak długo przechowuje informacje o upadłości. Dowiesz się również, jakie

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!