Likwidacja a upadłość firmy

Likwidacja a upadłość firmy to dwie różne procedury, mimo że obie kwestie dotyczą przedsiębiorców, którzy zmagają się z poważnymi problemami z zakresu funkcjonowania ich działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, która opcja będzie wprowadzana w życie, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, przez co procedura zarówno likwidacji, jak i upadłości firmy nie będzie trwała tak długo. 

Czym jest likwidacja firmy lub spółki?

Likwidacja jest świadomym działaniem podjętym przez właściciela firmy lub współwłaścicieli spółki. Jest to decyzja, która ma w ostateczności całkowicie zamknąć wszelkie działania oferowane przez dane przedsiębiorstwo. Efektem likwidacji jest wykreślenie firmy z rejestru KRS

Do likwidacji firmy lub spółki dochodzi w momencie, gdy kwestia finansów się pogarsza, następuje zwykła chęć zamknięcia działalności czy też w wyniku wystąpienia konfliktu między wspólnikami. Zamknięcie firmy może też nastąpić po wykonaniu określonego celu, który był założony na samym początku. 

Co to jest upadłość firmy i czym się charakteryzuje?

Upadłość firmy nie oznacza definitywnego zakończenia działalności. Wręcz przeciwnie, jest to moment na odratowanie firmy, która popadła w długi. W całym procesie upadłościowym dochodzi do reformy, w której głównym celem jest spłacenie wierzyciela oraz przeorganizowanie polityki firmy dłużnika, tak aby w przyszłości zapobiec tego typu problemom.

Wniosek o upadłość firmy kieruje się do sądu z zastrzeżeniem zasad, które nie mogą być źle wykonane. Dołączenie do dokumentu wszystkich potrzebnych załączników oraz zachowanie ich poprawności formalnej jest niezbędne, aby wniosek został rozpatrzony przez sąd. Aby ułatwić sobie całą procedurę, warto skorzystać z pomocy prawnika.

Jaka jest różnica między upadłością a likwidacją firmy? 

Upadłość a likwidacja firmy ma jedną zasadniczą różnicę – przyczynę. W przypadku upadłości, o jej postępowaniu i wdrożeniu decyduje sąd po ówczesnym złożeniu odpowiedniego wniosku. Likwidacja następuje z dobrowolnej decyzji właściciela lub wspólników. 

Likwidacja a upadłość spółki różnią się także przyczynami, które zostały wymienione powyżej. Do ogłoszenia upadłości firmy niezbędna jest jej niewypłacalność. Czy spółka w likwidacji może ogłosić upadłość? Tak. Warto pamiętać, że można ogłosić upadłość w procesie likwidacyjnym firmy. Należy wtedy złożyć odpowiedni wniosek w trakcie postępowania likwidacyjnego.

Nasza kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego zapewnia profesjonalne wsparcie w sprawach z zakresu likwidacji i upadłości przedsiębiorstw. W naszej ofercie znajdują się również fachowe usługi z takich obszarów jak: restrukturyzacja firm i bankructwo konsumenckie. Jeśli interesuje Cię specjalistyczne doradztwo na każdym etapie któregoś z tych postępowań, to zapraszamy do kontaktu.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak uwolnić się od długów, to zapoznaj się z innymi artykułami na naszej stronie. Wyjaśniamy w nich m.in.:

Miłej lektury!

Udostępnij

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne wpisy

Syndyk a komornik

Syndyk a komornik – czym się różnią

Syndyk a komornik – czym różnią się te dwa podmioty od siebie? W dzisiejszym wpisie na bloga zajmiemy się tematem, który często budzi kontrowersje i może wprowadzać pewne zamieszanie wśród osób niezaznajomionych z tematyką prawną. Pomimo pewnych podobieństw, obie te

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Jak zachować mieszkanie przy upadłości? Upadłość konsumencka jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikom uniknięcie dalszego zobowiązania do spłaty swoich długów. Rozpoczęcie postępowania może mieć różne skutki dla mieszkań, niezależnie od tego, czy są one własnością dłużnika, wynajmowane czy współdzielone z

Najczęstsze przyczyny upadłości firm

Ogłoszenie upadłości to trudna i bolesna sytuacja, z którą mierzy się wiele firm. Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różnorodne i często bardzo złożone. Warto jednak zgłębić wiedzę na temat najczęstszych powodów, aby móc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. W tym artykule prześwietlimy przyczyny

Zwierzchowski i Partnerzy Upadłości Restrukturyzacje sp. z o.o.
kontakt@koniecdlugow.pl
537-365-500

Warszawa

ul. Hoża 86,

00-682 Warszawa

Łódź

ul. Gabriela Narutowicza 40/1

90-135 Łódź

Skontaktuj się z nami!