Osoba fizyczna, czyli kto
Upadłość Konsumencka może zostać ogłoszona przez osobę fizyczną, która w dniu składania wniosku nie prowadzi działalności gospodarczej. Osobą fizyczną jest każdy człowiek od chwili urodzenia do śmierci. Poniżej przedstawiamy przykłady osób, wobec których może zostać ogłoszona Upadłość Konsumencka.
osoba, która ukończyła 18 rok życia może samodzielnie wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości – o ile nie jest ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo.
osoba, która nie ukończyła 18 roku życia. W takim przypadku z wnioskiem mogą wystąpić przedstawiciele ustawowi – najczęściej rodzice. Jeśli natomiast rodzice nie są znani, nie żyją lub została im odebrana władza rodzicielska, z wnioskiem może wystąpić ustanowiony opiekun. Złożenie wniosku przez rodzica lub opiekuna wymaga uprzedniego uzyskania zgody Sądu Opiekuńczego.
osoba, która została ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo. W takim przypadku w jej imieniu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości powinien wystąpić przedstawiciel ustawowy, czyli opiekun (w przypadku ubezwłasnowolnionego całkowicie) lub kurator (w przypadku ubezwłasnowolnionego częściowo). Tak jak w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości wymaga uprzedniej zgody Sądu Opiekuńczego.
osoba fizyczna, która w przeszłości prowadziła działalność gospodarczą, ale na dzień składania wniosku już jej nie prowadzi. Nie ma tutaj formalnego znaczenia czy działalność została zakończona kilka miesięcy, czy kilka lat przed złożeniem wniosku. Okoliczność ta może jednak mieć znaczenie dla ustalanych na dalszym etapie postępowania zasad (sposobu) oddłużenia.
wspólnik w spółce osobowej, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona (komandytariusz w spółce komandytowej, akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej).
osoba, która w przeszłości była wspólnikiem w spółce osobowej, a której odpowiedzialność za zobowiązania spółki była nieograniczona (wspólnik spółki jawnej oraz partnerskiej, komplementariusz spółki komandytowej i komandytowo – akcyjnej). Osoba, która w dalszym ciągu jest takim wspólnikiem ogłasza upadłość na tych samych zasadach co aktywny przedsiębiorca.
likwidatorzy spółek handlowych.
członkowie zarządu spółki partnerskiej oraz rady nadzorczej spółki komandytowo – akcyjnej.
członkowie zarządu w stowarzyszeniach oraz fundacjach – o ile podmioty te posiadają zdolność upadłościową. Stowarzyszenie lub fundacja posiada zdolność upadłościową, jeśli prowadzi działalność gospodarczą.
Jeśli jesteś zainteresowany ogłoszeniem upadłości skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.
Konsultacja odbywa się z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym i jest bezpłatna.
Napisz do nas e-mail: kontakt@koniecdlugow.pl
Zadzwoń pod numer: 537-365-500lub skorzystaj z wiadomości na FB